O MNĚ A TĚCHTO STRÁNKÁCH


O MNĚ:

Narodil jsem se 11.5.1985 v Praze. Jsem lékař a pracuji na chirurgii. Nejvíce mě zajímá obor zabývající se úrazy- traumatologie. 
Mezi mé největší koníčky patří rodina a modelaření, které je pro mě jedním z nejlepších způsobů, jak se uklidnit a odreagovat od běžných starostí a dále vážná hudba. Mám velmi rád přírodu, hlavně krajinu Českého Švýcarska, kam v létě s manželkou a dětmi vyrážíme na chalupu houbařit nebo sbírat přírodní materiál pro mé diorámy. Ze sportu mám nejvíce v oblibě lyžování- sjezd i běžky, dříve jsem šermoval kordem. Z literatury mám nejraději detektivní příběhy Hercula Piorota od Agathy Christie. 

O TĚCHTO STRÁNKÁCH:
Tyto stránky vznikly za účelem prezentace mých modelů a sdílení vlastních postupů při tvorbě diorám. Zdá se mi totiž, že je naším českým specifikem vlastní postupy a nápady spíše střežit před ostatními. To je podle mého názoru zbytečné, obzvláště v modelaření, které by mělo být především koníčkem a odpočinkem...
Ke stavění modelů mne asi ve třinácti letech přivedl můj tatínek. Nejprve jsem začínal stavbou bojové techniky jen tak z krabičky a modely postupně vylepšoval o různé doplňky.
dřevěná novostavba
vyloďovacího člunu LCVP
stavebnice tahače M-26
Po čase jsem své modely začal zasazovat do prvních diorám, při jejichž stavbě mi byl vždy největším vzorem dnes již kamarád Pavel Švejda (odkaz na stránky). Postupem času jsem však začal o militantní předlohy ztrácet zájem. Dnes se orientuji hlavně na ztvárnění civilních námětů, ve kterých nacházím mnohem větší potěšení díky větší rozmanitosti ve všech směrech.
Od roku 2007 jsem občasným přispěvatelem časopisu Modelář.
Novostavba majáku a detail ochozů

V posledních letech se zabývám hlavně novostavbami budov a ztvárněním přírody, což poskytuje mnohem větší možnost pro využítí vlastní fantazie, než při lepení běžných stavebnic. V oblasti diorám se také naskýtá možnost využití mnoha rozmanitých metod týkajících se práce s přírodními materiály, plasty, tmely, papírem, dřevem, kovem a v neposlední řadě i s dvousložkovými pryskyřicemi a silikony. Právě velká různorodost materiálů a objevování stále nových technik je pro mne tou největší zábavou a výzvou.
orobinec širokolistý (Typha latipholia)- lidově doutník
vyrobený z papíru, drátku a nitě

Na závěr bych chtěl poděkovat své rodině a své shovívavé manželce, která trpělivě snáší můj koníček a je mi velkým rádcem. Dále děkuji kamarádům modelářům, kteří jsou ochotni vždy poradit.

Doufám, že se Vám tyto stránky budou líbit, a že pro Vás mé výtvory budou inspirací.

Jakub Skolil