Nakonec jsem zvolil pouze „malou” podložku o rozměrech 60 x 20 cm.
PLÁŽ:
Písek je zhotoven z jemné spárovací hmoty Knauf, povrch jsem po zatuhnutí poprášil roztokem vody a disperzního lepidla. K barvení jsem pak použil barvy Tamiya a následně drybrush pigmenty a křídami.Je vyrobena z balzových špalíčků, hřebíkové hlavičky jsem vyseknul vyrážečem Punch and die. Kramle a hřeby jsou z olověného drátku. Pro barvení jsem použil olejové barvy ředěné v S6006. Olejové skvrny jsou naznačené kostní černí a lesklým lakem
Nosná konstrukce |
Nářadí a bedna na nářadí před nátěrem |
FIGURKA:
Abych divákovi dodal rozměr o modelech vyrobil jsem si z tmelu Magic sculp figurku salutujícího vojáka. Tmel jsem nanášel na drátěnou kostru a opracovával ho drobnými zubařskými nástroji. Hlava, ruce a boty jsou rezinové odlitky. Pro barvení jsem použil barvy Vallejo.Tuto figurku jsem vyrobil před čtyřmi lety a proporčně nedosahuje přesně mých představ. Myslím si ale, že na první pokus se docela povedla a v budoucnu bych se chtěl ještě o nějaké figurky pokusit. V tomto směru mám velkou inspiraci opět v Pavlu Švejdovi, který se v posledním roce modelaříním vlastních figurek intenzivně zabývá.
ZÁVĚR:
Při stavbě diorám je důležité si velmi dobře rozmyslet jejich finální velikost. V mnoha případech méně znamená více. U velkých projektů se totiž může snadno stát, že nás přestanou bavit a nedoděláme je do konce. Další jejich nevýhodou je často velká hmotnost, složitý transport a v neposlední řadě je to i mnohem větší plocha pro lapání prachu.Stavba těchto modelů mi dohromady zabrala asi dva roky.
ODKAZY:
Podrobnější stavba M-26
Podrobnější stavba LCVP
Lepidla, která používám
měřítko- 1/35